Obowiązki komunikacyjne beneficjentów
Obowiązki komunikacyjne beneficjentów funduszy europejskich – o czym musisz pamiętać?
Dzięki staraniom Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM” na tereny objęte jej wsparciem od lat płyną środki europejskie, które pozwalają rozwijać obszary wiejskie. Każde udzielone przez nas wsparcie to inwestycja w rozwój naszego regionu, dlatego chcemy, by jak najwięcej osób dowiedziało o przyznanej pomocy i w przyszłości mogło z niej skorzystać.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące informowania o przyznanym przez nas wsparciu, o których jako beneficjent powinieneś pamiętać.
Szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć w „Księdze wizualizacji logo planu strategicznego dla wspólnej polityki rolnej”.
Informowanie o wsparciu od pierwszego dnia
Od momentu podpisania umowy o dofinansowanie, jako beneficjent jesteś zobowiązany do informowania wszystkich o realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Te informacje musisz umieścić na stronie internetowej projektu, w materiałach promocyjnych oraz w widocznych miejscach, takich jak siedziba firmy czy miejsce realizacji projektu.
Właściwe oznakowanie projektu
Każdy projekt musi być odpowiednio oznakowany zgodnie z wytycznymi dotyczącymi promocji i oznakowania funduszy przyznanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”.
Oznacza to m.in.:
- umieszczanie w widocznym miejscu logotypów Unii Europejskiej, Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM” oraz programu operacyjnego, z którego pochodzi wsparcie;
- stosowanie hasła promującego fundusze europejskie;
- zapewnienie czytelności i widoczności oznaczeń UE i LGD „BUD-UJ RAZEM” w materiałach promocyjnych, dokumentach projektowych czy na tablicach informacyjnych.
Strona internetowa
Jako beneficjent masz obowiązek umieścić na stronie internetowej (jeśli taką przygotowałeś) krótki opis realizowanego projektu, jego cele i rezultaty. Do tego musi pojawić się też logo Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Symbol UE (wraz z dopiskiem „Finansowane przez Unię Europejską” lub „Dofinansowane przez Unię Europejską”). Trzecim logotypem, który musisz umieścić jest logo Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”. Możesz też dodać herb/logo województwa.
Informacje i logotypy powinny być łatwo dostępne dla użytkowników odwiedzających twoją stronę internetową.
Pamiętaj też, że mając stronę internetową i profile w mediach społecznościowych (firmowe, nie prywatne), masz obowiązek umieścić informację o wsparciu udzielonym przez Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ RAZEM” we wszystkich tych miejscach. A jeśli nie masz oficjalnej strony internetowej, musisz umieścić informację o wsparciu w oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.
Media społecznościowe
Jeśli prowadzisz firmowe profile w mediach społecznościowych masz obowiązek umieścić w nich informacje o wsparciu przyznanym przez Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ RAZEM”. Jeśli jednak otrzymałeś wsparcie jako osoba fizyczna nie musisz zakładać profili w mediach społecznościowych.
Profile w mediach społecznościowych poświęcone konkretnemu projektowi powinny zawierać stałą i niezmienną informację o wsparciu finansowym przyznanym przez Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ RAZEM” w widocznym miejscu (w zależności od możliwości danego serwisu). Pamiętaj, że jeśli masz konta w różnych portalach społecznościowych – w każdym z nich musisz umieścić informację o wsparciu. Krótki opis realizowanego projektu, jego nazwę, cele i przewidywane rezultaty musisz umieścić w biogramie lub przypiętym poście.
Ze względu na ograniczoną liczbę znaków należy umieścić co najmniej informację:
Materiał/kampania/operacja finansowana/dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
W przypiętym poście i na zdjęciu w tle musisz umieścić logo PS WPR 2023-2027, symbol UE z umieszczonym obok zdaniem „Finansowane przez Unię Europejską” lub „Dofinansowane przez Unię Europejską” oraz logo Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”. Możesz też dodać herb/logo województwa.
Jeśli w zdjęciu w tle umieścisz odpowiednie logotypy oraz przypniesz post informujący o udzielonym przez nas wsparciu, nie musisz już umieszczać logo na każdym zdjęciu czy informacji w każdym wpisie. Natomiast w przypadku YouTube oraz innych serwisów umożliwiających publikację filmów, nawet jeżeli profil jest poświęcony konkretnej operacji, każdy film powinien zostać odpowiednio oznaczony.
Jeśli jednak prowadzisz profil firmy, wtedy przy każdym wpisie dotyczącym realizowanego projektu masz obowiązek umieścić logo PS WPR 2023-2027, symbol UE z umieszczonym obok zdaniem „Finansowane przez Unię Europejską” lub „Dofinansowane przez Unię Europejską” oraz logo Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”. Możesz też dodać herb/logo województwa.
Ze strony gov.pl możesz też pobrać szablony, które ułatwią ci właściwe oznaczenie twojego projektu.
Dokumenty
Pamiętaj, że nie jest wymagane stosowanie wizualizacji na dokumentach związanych z realizacją operacji np. dokumentacji przetargowej czy umowach.
W osobnym wpisie omówimy obowiązki komunikacyjne dotyczące działań informacyjnych w prasie, radiu i telewizji, a także oznakowanie materiałów komunikacyjnych (np. ulotki, broszury czy prezentacje) oraz materiałów promocyjnych.
Tablice i plakaty informacyjne
Podstawową zasadą przy oznaczaniu miejsca realizacji operacji jest to, że logotypy i informacje o wsparciu finansowym przyznanym przez Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ RAZEM” muszą być widoczne i czytelne dla odbiorców.
Sposób oznaczenia miejsca realizacji operacji (bilbord, tablica, wyświetlacz czy plakat) zależy od rodzaju realizowanego projektu i wysokości współfinansowania ze środków publicznych (środków UE i budżetu państwa).
Jeśli realizujesz projekt, który obejmuje więcej niż jedną miejscowość lub więcej niż jedno miejsce realizacji (nawet w obrębie jednej miejscowości), tablica informacyjna/plakat A3 powinny zostać umieszczone w każdym miejscu realizacji projektu i w każdej miejscowości.
W przypadku scaleń gruntów, tablicę/bilbord umieszcza się w siedzibie beneficjenta.
A jeśli realizujesz tzw. operację „liniową”, czyli taką, która posiada swój początek i koniec, masz obowiązek zamieścić przynajmniej dwie tablice informacyjne/bilbordy – w dobrze widocznym miejscu na początku i na końcu. Pamiętaj, że tablica musi być umieszczona w miejscu dobrze widocznym.
Jeśli realizujesz tzw. projekt miękki, czyli. nieinwestycyjny, jak: warsztat, szkolenie, konferencję itp., musisz przygotować plakat, tablicę, banner, roll-up lub inną formę, dzięki której uczestnicy dowiedzą się o wsparciu przyznanym przez Lokalną Grupę Działania „BUD-UJ RAZEM”. Oznakowanie takiego plakatu, tablicy, roll-upu, banneru powinno zawierać: logo PS WPR 2023-2027, symbol UE z umieszczonym obok zdaniem „Finansowane przez Unię Europejską” lub „Dofinansowane przez Unię Europejską” oraz logo Lokalnej Grupy Działania „BUD-UJ RAZEM”. Możesz też dodać herb/logo województwa.
W przypadku projektów dotyczących infrastruktury lub prac budowlanych, dla których całkowite wydatki publiczne lub całkowity koszt (w przypadku wsparcia w formie instrumentów finansowych, w tym finansowania kapitału obrotowego), przekracza 500 tys. euro, musisz umieścić trwałą tablicę lub bilbord o wymiarach 240/120 cm, natychmiast po rozpoczęciu fizycznej realizacji operacji lub zainstalowaniu zakupionego sprzętu.
W przypadku projektów polegających na inwestowaniu w rzeczowe aktywa trwałe, dla których całkowite wsparcie publiczne przekracza 50 tys. euro, lub w przypadku wsparcia w formie instrumentów finansowych, w tym finansowania kapitału obrotowego, którego całkowity koszt przekracza 500 tys. euro, należy umieścić tablicę informacyjną o wymiarach 80/40 cm lub podobny elektroniczny wyświetlacz.
A jeśli realizujesz projekt w ramach LEADER, dla którego całkowite wsparcie publiczne przekracza 10 tys. euro, lub w przypadku wsparcia w formie instrumentów finansowych, w tym finansowania kapitału obrotowego, których całkowity koszt przekracza 100 tys. euro, musisz umieścić co najmniej jeden plakat o wymiarze minimum A3 lub podobnej wielkości elektroniczny wyświetlacz.
Wzór tablicy jest obowiązkowy, co oznacza, że nie można go modyfikować, dodawać znaków, informacji itp. poza uzupełnianiem treści we wskazanych polach. Dla ułatwienia zostały przygotowane szablony tablic i plakatów, które można pobrać TUTAJ.
Kary za nieprzestrzeganie zasad
Niedopełnienie obowiązków komunikacyjnych może skutkować korektami finansowymi, a nawet koniecznością zwrotu części środków. Dlatego warto zadbać o dokładne spełnienie wymogów formalnych, w tym konsultację materiałów promocyjnych z instytucją wdrażającą.
Zapraszamy do zapoznania się z ksiegą wizualizacji dostępną na stronie:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ksiega-wizualizacji
Data: Środa, 9 października 2024r. 281 wejść.