Konferencja „Podejście LEADER w Polsce”
W dniach 1-2 grudnia br. odbyła się konferencja „Podejście LEADER w Polsce”, której organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konferencja miała na celu podsumowanie okresu programowania 2007-2013, zebranie pierwszych doświadczeń z wdrażania działania LEADER w perspektywie finansowej 2014-2020, a także wypracowanie rekomendacji dotyczących wdrażania podejścia LEADER w przyszłości, po roku 2020, czyli w kolejnej perspektywie finansowej.Konferencja była dedykowana przede wszystkim organizacjom oraz instytucjom zaangażowanym we wdrażanie podejścia LEADER w Polsce, tj. organizacjom pozarządowym, czyli lokalnym grupom działania (LGD) wdrażającym strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), urzędom marszałkowskim (UM), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM” reprezentowała Pani Prezes Krystyna Adaszkiewicz wraz z Dorotą Waliczek i Agnieszką Mrówczyńską.
Konferencję otworzył wiceminister Ryszard Zarudzki, który zwrócił uwagę na uproszczenia we wdrażaniu działania LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Za szczególną uznał rolę LGD jako kluczowego podmiotu w podejściu LEADER oraz kwestię wielofunduszowości w rozwoju lokalnym kierowanym przez społeczność (RLKS) poprzez zwiększanie roli RLKS w ramach pozostałych funduszy UE, tak aby wzmacniać zintegrowany i wielosektorowy charakter LSR i działań LGD w zakresie rozwoju lokalnego.
W podsumowaniu (LEADER w latach 2007-2013) zostało zaprezentowane nie tylko w ujęciu liczbowym z odniesieniem się do praktycznych przykładów, ale także w aspekcie odczuć osób od początku zaangażowanych w tworzenie jego założeń, wdrażanie, mierzenie się z problemami pojawiającymi się w trakcie wdrażania, a także w planowanie i wdrażanie podejścia LEADER w obecnym kształcie.
Zagadnienie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) w praktyce w obecnym okresie programowania zostało zaprezentowane na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego. Województwa te z punktu widzenia wdrażania podejścia LEADER w okresie 2014-2020 są szczególne, gdyż LGD wybrane do realizacji LSR w tych województwach wdrażają strategie wielofunduszowe.
Podczas konferencji został poruszony również wymiar międzynarodowy podejścia LEADER, zaprezentowano różnice i cechy wspólne podejścia LEADER w Polsce i Europie.
Kolejnym tematem poruszanym podczas konferencji była polityka rolna po 2020. Omówione zostały wyzwania i kierunki rozwoju dla obszarów wiejskich. Zaprezentowano także ustalenia w ramach deklaracji CORK II. Deklaracja Cork 2.0 – (Europejska Konferencja w Cork odbyła się w dniach 5-6 września 2016 r. , była kontynuacją debaty z 1996 roku) stanowi podstawę do dalszych prac nad przygotowaniem Agendy 2020 i założeń do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.
W drugim dniu konferencji odbyła się cześć warsztatowa mająca na celu identyfikację barier i wskazanie propozycji ich ograniczenia lub eliminacji, w następujących obszarach: projekty grantowe, funkcjonowanie LGD, innowacyjność w projektach realizowanych w ramach lokalnych strategii rozwoju, oraz kryteriów wyboru projektów w kontekście analizy SWOT, celów i wskaźników zawartych w lokalnych strategii rozwoju. Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji, nawiązywania kontaktów i zacieśniania współpracy pomiędzy LGD i innymi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie podejścia LEADER w Polsce.
Wiceminister Ryszard Zarudzki podsumowując konferencję potwierdził, że jej założenia zostały w pełni osiągnięte, podziękował za udział, owocne dyskusje i cenne uwagi dotyczące wdrażania podejścia LEADER w Polsce w obecnej perspektywie finansowej oraz w przyszłej, po roku 2020. Zachęcił do dalszej, aktywnej pracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
źródło:http://www.minrol.gov.pl/
Autor: Izabela Tokarska. Data: Piątek, 9 grudnia 2016r. 4273 wejść.